Psycholog Sosnowiec

Leczenie alkoholizmu biłgoraj

Jak leczyć nałóg alkoholowy?

We współczesnych czasach na nieszczęście, ale używki są bardzo słynne. Spotyka się co chwila więcej osób, którzy są od czegoś uzależnieni. Jedną z na ogół spotykanych jest alkoholizm. Leczenie alkoholizmu nie jest niestety niczym prostym oraz potrzebuje zaangażowania zarówno osoby uzależnionej, jak i odpowiedniego lekarza. 
 Jedną z szans jest leczenie w mieszkaniu. Jest ono możebne, jeśli stadium choroby nie jest zaawansowane, a osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego, iż musi się leczyć oraz chce tym samym podjąć się leczenia. Wówczas należy zapisać taką osobę do psychoterapeuty, a poza tym systematycznie odwiedzać lekarza zajmującego się leczeniem nałogów. Psychoterapeuta pomoże osobie takiej pojąć, jaką krzywdę zadaje alkohol, a na domiar tego nauczy, jak na przykład radzić sobie z negatywnymi emocjami, z którymi pijacy mają zazwyczaj problem. Nie są w stanie oni nadzorować złości a w jej wyniku wyrządzają niesłychanie dużo szkód. Z kolei lekarz zajmujący się leczeniem uzależnień ułoży plan leczenia, zapisze właściwe leki a przy tym będzie stale dozorował pacjenta na wizytach, które muszą się odbywać w określonym odstępie czasu. W takim przypadku bardzo dobrze jest też zapisać osobę uzależnioną do grup wsparcia. Jest to niezwykle dobra alternatywa, dlatego, że w takim miejscu osoba chora zapozna ludzi, którzy zmagają się z identycznymi problemami. Nikt niewątpliwie nie zrozumie jej lepiej, niż ktoś kto przechodzi przez to samo. Oprócz tego na takich sesjach bez wstydu można zrelacjonować o wszystkim powiązanym z chorobą i nikt zapewne nie będzie oceniał, dlatego że jego doznania były bardzo podobne.
 Jeśli jednak stadium choroby jest bardzo zaawansowane, a chory zwyczajnie nie chce się leczyć, to najlepszym wyjściem będzie wysłanie go na pobyt do wyjątkowej kliniki uzależnień. W tym miejscu będzie pod stałą kontrolą fachowców trudniących się podobnymi przypadkami, a przy tym pozostanie przymuszony do leczenia. Co poniektóre osoby, dopiero na pewnym etapie leczenia zdają sobie sprawę z tego, że mają problem z nałogiem. Musi w związku z tym w ich życiu wystąpić ktoś, kto im pomoże to zrozumieć. W klinice będzie dokonana detoksykacja alkoholowa, a w następnej kolejności wprowadzane będą terapie osobiste i grupowe. Na nich chory nauczy się, w jaki sposób funkcjonować po wyjściu z kliniki, jak wybaczyć sobie a w dodatku wrócić do normalnego życia. Na nieszczęście ale okres bezpośrednio po opuszczeniu takiego miejsca jest z reguły najtrudniejszy dla chorego. Musi on przebaczyć sobie, to co urządzał, a następnie stanąć na wysokości zadania i poprosić o przebaczenie wszystkie osoby, którym wyrządził szkodę. Jest to o tyle cięższe, iż z reguły są to osoby krewne.


prodevello.pl